Pracownicy Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej wykonali 300 przyłbic dla personelu Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. – Przyłbice mają prostą i nieskomplikowaną konstrukcję, dzięki czemu można było wyprodukować ich w krótkim czasie znacznie więcej, niż na przykład poprzez drukarki 3D – mówi Wojciech Połubok, dyrektor administracyjny Wydz. Mechanicznego.
Pomysł na konstrukcję przyłbic, przy wykorzystaniu zasobów Wydziału Mechanicznego PG, wyszedł od wywodzącego się z tego wydziału prof. Dariusza Mikielewicza, prorektora PG ds. organizacji i rozwoju. Za konstrukcję i wykonanie przyłbic odpowiadali z kolei Sławomir Klimkiewicz, Sławomir Sommer i Wojciech Połubok, pracownicy Wydziału Mechanicznego.
– Zależało nam na czasie i przygotowaniu przyłbic w jak największej liczbie i w najszybszy możliwy sposób – tłumaczy Wojciech Połubok, dyrektor administracyjny Wydz. Mechanicznego. – Ze skonstruowanych na wydziale przyłbic będzie korzystać przede wszystkim personel pomocniczy szpitala, który nie ma bezpośredniego kontaktu z pacjentami, ale tak jak każdy pracownik szpitala potrzebuje ochrony przed potencjalnym zakażeniem koronawirusem – dodaje.
Przyłbice z Politechniki Gdańskiej, których w ciągu kilku dni udało się wykonać ok. 300 szt., składają się m.in. ze specjalnej folii służącej wcześniej do nadruków (i używanej przy prezentacjach na wykładach dla studentów), elastycznej gumy oraz gumowej gąbki na rancie (podnoszącej komfort noszenia przyłbicy), a także materiałów dodatkowych: aluminiowo-skórzanych profili i warstwy ochronnej przy zszywkach (chroniącej czoło użytkownika przed zadrapaniami).
– Nasze przyłbice mają prostą i nieskomplikowaną konstrukcję, dzięki czemu można było wykonać ich stosunkowo więcej, niż na przykład poprzez drukarki 3D – tłumaczy Wojciech Połubok. – Jakkolwiek konstrukcje przyłbic z takich drukarek mogą być bardziej zaawansowane technologicznie oraz trwalsze, to czas potrzebny na wyprodukowanie jednego z elementów przyłbicy to nierzadko kilka godzin. Jeśli nasze przyłbice się sprawdzą, będziemy produkować kolejne i przekazywać je kolejnym szpitalom – dodaje.
Przyłbice przekazano 10 kwietnia br. do Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej (UCMMiT) Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który jest jednym z wiodących szpitali wyznaczonych do leczenia chorych na COVID-19.
- Dziękujemy pracownikom Politechniki Gdańskiej za pomoc i wsparcie tak potrzebne w czasie rozprzestrzeniającej się epidemii – mówi prof. dr hab. n. med. Marcin Renke, dyrektor UCMMiT. – Środki ochrony osobistej są jedną z najpilniejszych potrzeb każdego ze szpitali. Podarowane przyłbice z pewnością pomogą w zapewnieniu bezpieczeństwa tym, którzy są na pierwszej linii frontu – naszym lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym oraz pozostałym przedstawicielom systemu ochrony zdrowia.
Oprócz wykonania 300 szt. przyłbic, Wydział Mechaniczny i Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG zakupiły ze środków własnych dodatkowe materiały dla szpitali (m.in. ponad 700 rolek ręczników jednorazowych i innych materiałów sanitarnych), które również przekazano trójmiejskim szpitalom.