intranet

    

Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

 

W dniach od 31 maja do 2 czerwca 2018 roku odbyło się w Gdyni międzynarodowe sympozjum pt. "Baltic International Symposium on Diving & Hyperbaric Medicine" organizowane przez Krajowy Ośrodek Medycyny Hiperbarycznej (KOMH) – Klinikę Medycyny Hiperbarycznej i Ratownictwa Morskiego. Patronat honorowy objął JM Rektor GUMed – prof. hab. n. med. Marcin Gruchała.

BIS Foto 5

 

 

Organizacja sympozjum w 2018 roku zbiegła się w czasie z 20-leciem powołania przez Ministra Zdrowia w 1998 roku Krajowego Ośrodka Medycyny Hiperbarycznej na bazie Zakładu, później Kliniki Medycyny Hiperbarycznej i Ratownictwa Morskiego działającego od 1986 roku w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Od samego początku Klinika pełniła wszystkie funkcje, od naukowo-szkoleniowej, przez leczniczą, aż do usług komercyjnych. Zmiany organizacyjne w zakresie uczelni doprowadziły do rozdzielenie funkcji uniwersyteckiej (GUMed) od szpitalnej (UCMMiT). Obecnie częścią uniwersytecką kieruje dr hab. n. med. Jacek Kot, a częścią szpitalną dr med. Ewa Lenkiewicz.

 

 

Dr med. Zdzisław Sićko, emerytowany kierownik Kliniki Medycyny Hiperbarycznej, przedstawił historię rozwoju ośrodka.

 

BIS Foto 2

 

W ramach Sympozjum jeden dzień poświęcony był w całości medycynie nurkowej, a drugi – medycynie hiperbarycznej. Sympozjum było poprzedzone warsztatami tematycznymi. Warsztaty dotyczyły wykrywaniu pęcherzyków gazowych u nurków oraz Intensywnej Terapii w komorze hiperbarycznej.

Obrady odbyły się w Hotelu Nadmorskim w Gdyni, zlokalizowanym w jednym z najpiękniejszych miejsc Trójmiasta. W ramach sympozjum zaprezentowano wyposażenie Kliniki.

 

BIS Foto 1

 

Wśród uczestników sympozjum obecni byli przedstawiciele największych organizacji nurkowych i hiperbarycznych w Europie: Prof. Daniel Mathieu (Francja) jako przewodniczący European Committee for Hyperbaric Medicine (ECHM), Prof. Alessandro Marroni (Włochy) jako kierownik DAN Europe oraz czterech kolejnych prezesów European Undersea & Baromedical Society

(EUBS): Dr Pater Germonpre (Belgia), Prof. Costantino Balestra (Belgia), Assoc. Prof. Jacek Kot (Polska) oraz Assoc. Prof. Ole Hyldegaard (Dania).

BIS Foto 3