intranet

    

Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

 

Informacja na temat wirusa Zika


Pierwszy raz zakażenie wirusem Zika u ludzi opisano w 1952 roku, od tego czasu choroba rozprzestrzeniała się w Afryce, Azji Południowo-Wschodniej, na wyspach Pacyfiku, a od maja 2015 roku notuje się liczne zachorowania w Brazylii.
Choroba ma zwykle przebieg łagodny, trwa od kilku dni do tygodnia. Objawy występują u około 20% zakażonych osób, pozostali przechodzą chorobę bezobjawowo. Zakażenie przenosi komar Aedes aegypti, zapewne także Aedes albopictus. Tych wektorów (komarów) nie stwierdza się w Polsce, a więc epidemia w naszym kraju nie jest obecnie prawdopodobna. Opisano także transmisję seksualną oraz poprzez przetoczenie krwi. Bardzo niepokojąca jest transmisja wertykalna, czyli zakażenie płodu przez chorującą ciężarną kobietę, co może skutkować wadami wrodzonymi, m.in. małogłowiem (mikrocefalią). 
Okres inkubacji wynosi od kilku dni do tygodnia, objawy choroby obejmują gorączkę, wysypkę, bóle stawów i zapalenie spojówek. Niekiedy występują bóle głowy i mięśni. Powikłaniem najpewniej związanym z zakażeniem wirusem Zika jest neurologiczny zespół Guillain-Barre. 
W diagnostyce stosuje się między innymi badania serologiczne i RT-PCR. Badania serologiczne można już wykonać w PZH, a UCMMiT czyni starania, aby testy były jak najszybciej dostępne w ośrodku gdyńskim. Leczenie zakażenia wirusem Zika jest objawowe, zaleca się odpoczynek, płyny oraz leki przeciwgorączkowe (paracetamol). Ciężki przebieg choroby i zgon są wyjątkowo rzadkie.

Nie ma szczepionki ani leków chroniących przed tą chorobą. Jedyna metoda profilaktyczna polega na ochronie przed ukłuciami owadów: stosowanie repelentów, insektycydów, ubrań ochronnych (długie rękawy, nogawki), moskitier naokiennych i nadłóżkowych, klimatyzacji.

Obecnie (stan na marzec 2016r.) intensywna transmisja obecna jest w krajach Ameryki Południowej i Środkowej, na Samoa oraz Wyspach Zielonego Przylądka:


(źródło: http://www.cdc.gov/zika/geo/index.html)

W Europie zanotowano pierwsze importowane przypadki zakażenia wirusem Zika. W chwili obecnej nie ma rodzimych zakażeń. Mimo że choroba zwykle przebiega łagodnie, stwierdzano wspomniany zespół Guillan - Barre oraz mikrocefalię u dzieci urodzonych przez matki zakażone w czasie ciąży. Zakażenie potwierdzono u dzieci z mikrocefalią w czasie trwającej epidemii w Brazylii, choć autorytety medyczne wypowiadają się na temat związku przyczynowo - skutkowego zakażenia wirusem Zika i mikrocefalii z pewną ostrożnością. Jak twierdzi CDC, nie udowodniono jednoznacznie związku zakażenia i wad wrodzonych u dzieci zithromax. Pomimo powyższych wątpliwości, zaleca się wszystkim kobietom planującym ciążę i ciężarnym odłożenie podróży do krajów, gdzie występuje transmisja wirusa Zika. W przypadku konieczności takiego wyjazdu, należy ściśle przestrzegać zasad ochrony niefarmakologicznej przed ukłuciami komarów.


Polecane źródła informacji:
http://www.cdc.gov/zika/index.html
http://www.who.int/csr/don/archive/disease/zika-virus-infection/en/
http://gis.gov.pl/images/ep/iino_podr/17_12_15-_zika-brazylia_region_pacyfiku.pdf

http://www.pzh.gov.pl/zika/

http://ecdc.europa.eu/en/Pages/home.aspx

Data aktualizacji: 1 marca 2016r. 

lek. Anna Kuna – Kierownik Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych UCMMiT

 

Osobami upoważnionymi do kontaktu w temacie wirusa Zika z ramienia UCMMiT jest:                

lek. Anna Kuna - Kierownik Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych

lek. Leszek Mayer specjalista medycyny morskiej i tropikalnej Przychodnia Medycyny Pracy i Chorób Tropikalnych